חדשות ג'ומלה

חשיבות שמירה על גירסת ג'ומלה עדכנית

נכון לגירסה 3.5 ג'ומלה אוספת נתונים סטטיסטיים, הודות לתוסף הסטטיסטיקות (פועל באתר רק אם הוא מופעל). נמצא כי יותר מדי אתרי ג'ומלה אינם משתמשים בגירסה העדכנית 3.9.2. נתונים אלו מבוססים על גירסת ג'ומלה, גירסת PHP וגירסת בסיס הנתונים MySQL. אין ספק כי נתונים אלו מדאיגים ואין להתעלם מהם.
 
שמירה על גירסת ג'ומלה עדכנית מאפשרת לבעלי אתרי ג'ומלה ליהנות מהיתרונות העדכניים כגון נראות האתר ותפעולו, לרבות תיקוני באגים ותיקון פרצות אבטחה. במידה ואתר ג'ומלה אינו מעודכן לגירסה האחרונה, לא זו בלבד שהוא אינו יכול ליהנות מיתרונות חדשניים, אתר ג'ומלה כזה חשוף לפרצות אבטחה אשר עלולות לגרום לכניסת נוזקות, פריצת האתר והשחתה שלו.
 
הגירסה האחרונה של ג'ומלה כוללת את חבילת כלי הפרטיות היא עם השינויים העדכניים של GDPR: הסכמת המשתמש למדיניות הפרטיות ו/או לתנאים וההגבלות האתר הינה כעת דרישה משפטית באיחוד האירופי וחבילת GDPR מטפלת בנושא באופן פשוט ויעיל. ניתן אפילו להגדיר תאריך תפוגה ולהביא את המשתמשים להסכמה מחודשת בצורה אוטומטית. כלי הפרטיות גם מאפשר לבעלי אתרי ג'ומלה להיות מודעים לכל הפעולות שבוצעו באתר.
 
לא מדובר רק בשמירה על גירסת ג'ומלה עדכנית, אלא גם עדכון תוספים והרחבות לאתר ג'ומלה אשר גם הם חייבים להיות מופעלים בגירסה העדכנית ביותר שלהם. תוספי ג'ומלה רבים (כמעט כולם) ניתנים לעדכון ישירות מתוך פאנל ניהול האתר וכשם שמערכת ניהול התוכן מתריעה על הצורך לעדכן גירסה, גם תוספי ג'ומלה מתריעים על הצורך לעדכן אותם. חשוב להבין כי תוספים מיושנים אינם יכולים לעבוד באופן תקין כאשר מערכת ניהול התוכן הינה עדכנית! 
 
יש לתת את הדעת גם לשמירה על גירסת PHP עדכנית. בדיוק כמו שימוש בתוספים מיושנית ובלתי מעודכנים, גירסאות ג'ומלה עדכניות אינן יכולות לפעול בגירסאות PHP מיושנות. יתר על כן, שימוש בגירסאות PHP מיושנות מסכן באופן ניכר את אבטחת אתר ג'ומלה.
 
אנו ממליצים לכל בעלי אתר ג'ומלה: הקפידו על עדכון גירסאות ג'ומלה בכל פעם שיוצא עדכון למערכת ניהול התוכן. שמרו על תוספים והרחבות מעודכנים ובמידת הצורך היכנסו לאתרי המפתחים לוודא כי בידכם הגירסה האחרונה והעדכנית של התוסף או ההרחבה. לבסוף, שימו לב שגירסת ה- PHP של שרת אחסון ג'ומלה הינה עדכנית.