חדשות ג'ומלה

אתרי ג'ומלה ו- CDN

CDN - Content Deliver Network הינה רשת עולמית של שרתים הפועלים כמקור חלופי או כפרוקסי עבור אתרים. למעשה, CDN גורם לכך שניתן יהיה לגשת במהירות לאתר ג'ומלה מכל מקום ברחבי העולם. ישנם מספר תרחישים בהם CDN לא באמת יועיל לאתר ג'ומלה והדבר הברור ביותר הוא אם אין צורך בגלובליזציה של אתר המאוחסן בישראל ומיועד לקהל יעד ישראלי. במצב זה, CDN לפגוע בתעבורת האתר מכיוון שכעת קיים שרת נוסף בין המשתמש לשרת אחסון האתר.
 
 
ככל הנראה, הדבר הקשה ביותר לעשות הוא לבחור ספק CDN מכיוון שלכל אחד מה- CDN שיש יתרונות וחסרונות משלו. בעת בחירת ספק CDN יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון, אך מהשיקולים החשובים ביותר ניתן למנות: אפשרויות אבטחה זמינות, מה קורה כאשר האתר מותקף?, מה מסוגל ה- CDN לשמור במטמון וכיצד מנקה ה- CDN את המטמון?, איפה גיאוגרפית ממוקם ה- CDN?, כיצד מחליט ה- CDN מאיפה להעלות את האתר ולהציג אותו בפני המשתמשים?
 
CDN אינו פוגע באבטחת אתר ג'ומלה - להיפך. CDN בהגדרתם פועלים כפרוקסי בין המבקרים באתר לבין שרת אחסון ג'ומלה ויחד עם זאת, עדיין צריך להגן על האתר תוך התחשבות בעובדות הבאות: ל- CDN יישומי אבטחה משלהם, דבר המועיל בהחלט לאבטחה, כאשר על שרת אחסון ג'ומלה לדאוג להחלת כללי אבטחה שלו. כאשר ה- CDN פעיל, כל התעבורה מנותבת דרך שרתי ה- CDN ומטעמי אבטחה, שרת אחסון ג'ומלה צריך לסנן את כתובות ה- IP של המבקרים באתר שעברו בשרת CDN. הוא לא אמור לסנן את ה- IP של שרת ה- CDN עצמו.
 
אתר ג'ומלה העובר דרך CDN יוגש מה- PoP - Points of Presence הקרוב ביותר, אך אם הוא לא נקרא לאותו PoP לפני כן, יהיה צורך לאחזר אותו משרת המקור. לאחר שאוחזר משרת המקור, ה- PoP שומר את הדף להצגה עתידית. מבחינת תוכן, כמעט כל CDN הוא CDN עם תוכן סטטי. המשמעות היא שהתוכן הדינמי (הדף הראשי עצמו וכל תוכן אחר שצריך להריץ קוד) אינו נשמר בשרת CDN. יש לציין כי QUIC.cloud הוא ייחודי בכך שהוא מסוגל לשמור במטמון את התוכן הדינמי בביקורי משתמשים. CDN אחרים ניסו ליישם מטמון דינמי, אך היישומים שלהם נוטים לחוסר יכולת לנקות את המטמון, חוסר יכולת לטפל בדפים מגוונים וכדומה. מרבית האתרים נוצרים באופן דינמי, כלומר האתר מריץ קוד ליצירת הדף. הדף שנוצר ככל הנראה לא ישתנה עד שהתוכן ישתנה (למשל כשמישהו מפרסם פוסט חדש בבלוג). בכל שאר הנסיבות, הדף שנוצר זהה לחלוטין. CDN של תוכן דינמי מנצל זאת על ידי אחסון במטמון של העמוד שנוצר, מה שהופך אותו למעשה לדף סטטי (עמוד שמועלה ממערכת הקבצים). הדבר חשוב מאוד עבור אתרי ג'ומלה הפועלים כאתרי מסחר, מכיוון שכך נחסך משרת האתר להריץ את אותו קוד בכל פעם שמישהו מבקר בדף. המפתח ל- CDN תוכן דינמי טוב, הוא ביכולת לטהר את המטמון כאשר התוכן משתנה (לא יכול לקרות מצב בו מעדכנים את האתר וצריך להמתין דקות, שעות או ימים עד לניקוי המטמון). מפתח נוסף הוא ביכולת לשלוט באילו דפים ניתנים לשמירה ואילו דפים צריכים להיראות שונים למשתמשים שונים. כל אלו הם בבחינת גרסאות אפשריות של דף יחיד שיש להתחשב בו. CDN עם ​​תוכן דינמי אמור להיות מסוגל להתמודד עם כל המצבים הללו ולשרת את התוכן במהירות.